پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

خطری پنهان در نوشابه‌ های گازدار

خطری پنهان در نوشابه‌ های گازدار

آفتاب میهن

محققان در مطالعات و تحقیقات جدید خود دریافته‌ اند افرادی که مرتباً نوشابه‌ های گازدار قندی و بدون قند مصرف می‌ کنند، بیشتر در معرض سکته قلبی و از دست دادن جانشان قرار دارند. براساس نظر محققان، روشی که برای ساخت این گونه نوشیدنی‌ ها استفاده می‌ شود، خطر مرگ را در مصرف‌ کنندگان این نوشابه‌ ها افزایش می‌ دهد؛ به گفته آنان مواد مصنوعی و قندی مورد استفاده در ساخت این گونه نوشیدنی‌ ها بر کارکرد قلب تاثیر می‌ گذارند.

روزنامه گاردین در این باره نوشت، نیل مورفی محقق سازمان بهداشت جهانی نتایج تحقیقات خود را در مورد ضرر‌های نوشابه‌ های قندی و غیرقندی منتشر کرده است؛ بر اساس مطالعات وی افزایش مرگ و میر، رابطه مستقیمی با مصرف نوشیدنی‌ های شیرین شده با شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی در سنین بالا دارد؛ او در این مورد می‌ گوید: نتایج ما برای ضرر نوشابه‌ های شیرین شده با شیرین‌ کننده‌های مصنوعی، حمایت بیشتری را برای محدود کردن مصرف و جایگزینی آن‌ ها با سایر نوشیدنی‌ های سالم ترجیحاً مانند آب نیازمند است.

یک محقق و همکارانش در مقاله‌ای در ماهنامه  Jama Internal Medicine نتایج تحقیقات خود را متشر کرده‌ اند؛ در این تحقیق ۴۵۰ هزار نفر که ۷۰ درصد آن‌ ها زن بودند در ۱۰ کشور اروپایی مورد بررسی قرار گرفتند؛ شرکت‌ کنندگان میانگین سنی کمی بیش از ۵۰ سال داشتند و افرادی که از ابتدا شرایط سلامتی مانند سرطان، بیماری قلبی یا دیابت را در ابتدای کار داشتند در آنالیز قرار نگرفتند؛ هنگامی که شرکت‌ کنندگان در آن ثبت نام کردند، تعدادی سؤال در مورد جنبه‌ های سبک زندگی خود از جمله ورزش کردن، سیگار کشیدن، وزن همچنین رژیم غذایی از جمله مصرف نوشیدنی‌های قندی از آنان پرسیده شد.

این افراد به طور متوسط ۱۶ سال تحت آزمایش قرار گرفتند که در این مدت ۴۱ هزار و ۶۰۰ مرگ به ثبت رسیده است؛ نتایج نشان می‌ دهد ۹.۳ درصد از افرادی که در روز یک لیوان نوشابه نوشیده‌ اند در طول مطالعه جان خود را از دست داده‌ اند! همچنین ۱۱.۵ درصد از کسانی که روزانه دو لیوان یا ۲۵۰ میلی لیتر نوشابه مصرف می‌ کردند، فوت شدند؛ این بدان معناست که خطر ابتلا به مرگ در بین افرادی که روزانه ۲ لیوان نوشابه گازدار قندی و غیرقندی مصرف می‌ کنند، در مقایسه با کسانی که کمتر از یک لیوان می نوشند، بسیار بیشتر است.

این روند برای نوشیدنی‌ های شیرین‌ کننده مصنوعی نیز مشاهده شده است؛ هنگامی که این تیم به علل خاص مرگ و میر پرداختند، دریافتند که مصرف مکرر نوشیدنی‌ های همراه با شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی باعث افزایش مرگ‌ و میر در اثر بیماری‌ های گردش خون می‌شود در حالی که نوشابه‌ های شیرین شده با قند با خطر بیشتری از مرگ در اثر بیماری گوارشی همراه بودند؛ نوشابه در افرادی که پارکینسون داشته‌ اند اثرات مخرب بسیار بیشتری داشته است.

یک عضو انستیتوی ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه با استقبال از این تحقیق متذکر شده است: این یافته که نوشیدنی‌ های شیرین شده با شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی با افزایش خطر مرگ همراه هستند، جالب توجه است به‌ ویژه از آنجا که از آن‌ ها اغلب به عنوان نوشیدنی‌ های سالم یاد می‌ شود!

وی با بیان این نکته که بهترین جایگزین برای این گونه نوشیدنی‌ ها آب است، می‌ گوید: ما باید این گزینه را برای افراد آسان کنیم که گزینه سالم‌ تر را انتخاب کنند.


نوشابه خطر


  • 1 سال پیش


نظرات کاربران