پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

کشت بافتی زنجبیل در پژوهشکده ملی گل محلات آغاز شد

کشت بافتی زنجبیل در پژوهشکده ملی گل محلات آغاز شد

آفتاب میهن

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی محلات گفت: تولید زنجبیل به روش کشت بافت(رشد بافت‌ها یا سلول‌ها به صورت جدا از ارگانیسم) در سال جاری در گلخانه این پژوهشکده به منظور ترویج کاشت این گیاه در کشور و جلوگیری از واردات آن آغاز شد.

محمدرضا شفیعی» افزود: پس از محصول دهی زنجبیل در گلخانه و بررسی توجیه اقتصادی تولید این گیاه، کشت بافتی آن در کشور ترویج می‌شود.وی با بیان اینکه زنجیل یک گیاه واردتی است، افزود: با توجه به خواص دارویی این محصول در مقابله با ویروس کرونا، قیمت آن به کیلیویی ۲ میلیون ریال نیز رسید.

تولید زنجبیل  به عنوان یک گیاه پر متقاضی در داخل کشور ، از خروج ارز جلوگیری کرده و قیمت آن  را کاهش می دهد.

کشت‌ بافت به عنوان یک رکن مهم  فناوری زیستی به شمار می رود و سرعت در اجرای برنامه های اصلاحی گیاهان، نگهداری ذخایر توارثی و تولید گیاهان بدون ویروس از جمله کاربردهای مهم این نوع کشت است.

زنجبیل از زمان‌های دور به کار برده می‌شده و هنوز هم در پزشکی باستانی چین جایگاه باارزشی دارد. در ایران باستان نیز این گیاه با نام ژنگویر شناخته شده بوده است.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط‌های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال ۱۳۷۵ راه اندازی شده است./ایرنا


استان مرکزی محلات زنجبیل کشت بافتی


  • 3 ماه پیش


نظرات کاربران