پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

محیط زیست استان مرکزی وظایف خود در مقابل نیروگاه شازند انجام داده است

محیط زیست استان مرکزی وظایف خود در مقابل نیروگاه شازند انجام داده است

آفتاب میهن

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: این اداره وظایف قانونی خود را در مقابل آلودگی زیست محیطی نیروگاه شازند بر مبنای قانون هوای پاک انجام داده است.

«رضا میرزایی» در جمع خبرنگاران در اراک افزود: توقف استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند یکی از تاکیدات رییس جمهور و استاندار مرکزی بوده، اما از ۲۰ آذرماه امسال این نیروگاه اقدام به استفاده از سوخت مازوت کرده است.

با تشدید سرما و شرایط وارونگی دما و با توجه به اینکه شرکت گاز نتوانست سوخت مورد نیاز نیروگاه شازند را تامین کند، این واحد تولیدی استفاده از سوخت مازوت را در دستور کار قرار داد و این امر به شدت آلایندگی هوا دامن زده است.

مصرف سوخت مازوت در نیروگاه منجر به انتشار عوامل آلاینده‌ای چون دی اکسید گوگرد به چندین برابر استاندارد در هوای اراک و شازند می‌شود.

با درخواست نشست کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوا به ریاست استاندار مرکزی و به منظور کاهش مصرف سوخت مازوت و استفاده بهینه از گاز تخصیصی، مقرر شد تولید برق نیروگاه کاهش و  ۲ واحد از چهار واحد خط تولید نیروگاه شازند از مدار تولید خارج شود.

تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه برعهده وزارت نیرو است و مهر و موم سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند به صورت فیزیکی انجام نشده اما در این راستا پیگیری‌های لازم صورت گرفت.

محیط زیست به عنوان ضابط قضائی و بر اساس تکالیف سازمانی، وظیفه دارد خروجی‌های نیروگاه حرارتی شازند را بررسی کند و اگر خروجی‌های این نیروگاه غیراستاندارد باشد، به دستگاه قضایی اعلام می‌شود.

دستگاه قضایی استان مرکزی تاکنون همکاری‌ مناسبی در این  خصوص داشته که جای تقدیر دارد./ایرنا


استان مرکزی نیروگاه شازند سازمان حفاظت محیط زیست


  • 9 ماه پیش


نظرات کاربران