پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

کانون‌های بحرانی حریق در اراضی طبیعی تفرش شناسایی شد

کانون‌های بحرانی حریق در اراضی طبیعی تفرش شناسایی شد

آفتاب میهن

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفرش گفت: کانون‌های بحرانی حریق در اراضی طبیعی این شهرستان ا هدف پیشگیری و مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها شناسایی شد.

«مجتبی مومن» افزود: با توجه به افزایش بارندگی‌ها و تراکم پوشش گیاهی در مراتع، عرصه‌های طبیعی شهرستان تفرش، افزایش دمای هوا و احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی نقاط بحرانی حریق در این شهرستان شناسایی و تمهیدات لازم برای مقابله با آن اندیشیده شده‌است.

برگزاری نشست‌های آموزشی برای همیاران طبیعت در مناطق بحرانی، تشکیل نشست‌های ستاد پیشگیری و هماهنگی عملیات پاسخ به بحران، توسعه گروه‌های واکنش سریع از سوی دهیاران و دستگاه‌های مربوطه و برپایی دوره‌های آموزشی و اطلاع رسانی به دامداران و بهره‌برداران از جمله اقدامات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفرش در نقاط بحرانی این شهرستان است.

اتخاذ تدابیر اجرایی برای جلوگیری از سوزاندن پسماند کشاورزی در اراضی حاشیه عرصه‌های طبیعی، ایجاد آتش بر برای مقابله با گسترش آتش در اراضی طبیعی، ارسال پیامک به مرتعداران، نصب دست نوشته و تهیه تجهیزات از جمله آتش کوب، بیل، چکمه و لباس‌های ضد حریق و بهره گیری از داوطلبان برای مقابله با حریق از دیگر اقدامات مقابله با آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی این شهرستان است.

۲ هزار همیار طبیعت در شهرستان تفرش وجود دارد که نشست‌های آموزشی مقابله با آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی برای این افراد برگزار شده‌است.

وی، مشارکت مردم را کلید مقابله با بروز آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی دانست و از مردم خواست: از  روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی شهرستان تفرش و استان مرکزی بپرهیزند و در صورت مشاهده حریق نسبت به خاموش کردن آن اقدام کرده و در غیر این صورت با شماره ۱۵۰۴ مراتب را به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان اطلاع رسانی کنند.

بروز آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی علاوه بر نابودی پوشش گیاهی و گونه‌های نادر حیات وحش، مساعد شدن فرسایش آبی و بادی خاک و حمله آفات، امراض و بیماری‌های گیاهی به مزارع و باغات کشاورزی و مردم را به همراه دارد./ایرنا


استان مرکزی تفرش حریق اراضی طبیعی


  • 11 ماه پیش


نظرات کاربران