پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

احیای سوغات ۵۰۰ساله استان مرکزی

احیای سوغات ۵۰۰ساله استان مرکزی

تولید ملی مقدمه‌ای خواهد بود بر اشتغال‌زایی و کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها و همچنین باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و همچنین کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد که منجر به رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

بنابراین دغدغه اصلی این روزهای سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران کشور، باید حمایت از تولید ملی باشد. به نظر می‌رسد که در این راستا باید پیگیری و اجرای سیاست‌های اصولی و کارآمد، آن‌چنان‌که بایدوشاید به توانمندی بخش تولید در کشور منجر شود؛ انجام گیرد.

هرچند این روزها بحث حمایت از تولید ملی با بحث حمایت از خرید کالای ایرانی گره‌خورده است و سیاست‌گذاران هم تلاش دارند با ایجاد یک فضای همدلی شرایط را برای خرید کالای ایرانی فراهم کنند، اما این موضوع باید دقیق‌تر و جامع‌تر از گذشته از سوی دولت و مسئولین پیگیری شود.

در کنار نقش مسئولین در حمایت از تولید داخلی نهادینه شدن حرکت‌های جهادی مهم‌ترین اصل در افزایش تحقق تولید ملی، حمایت از کار، سرمایه ایرانی و پیشرفت در ظرفیت‌های خدماتی و تولیدی کشور است، چراکه بهره‌وری حاصل و برآیند کارایی و اثربخشی است.

پیشرفت اقتصادی در جامعه ما شدنی است مادامی‌که هریک از اعضای جامعه با مشارکت و ملزم کردن خود به عملیاتی شدن برنامه‌ها و اهداف، موجب خلق منابع افزایش درآمد و ثروت برای کشور شوند؛ لذا مردم با مشارکت و سرمایه‌گذاری در بسترهای تولیدی کشور می‌توانند گامی اساسی در این مسیر اعمال کنند.

 

صابون آشتیان یکی از تولیدات ارگانیک داخلی است

پرویز ذکایی یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی در شهرستان آشتیان است که در تولید صابون فعالیت دارد در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: صابون محلی و ارگانیک، سوغات ۵۰۰ساله شهرستان آشتیان است و این شهرستان زمانی با ۲ کارگاه تولیدی ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن صابون، را داشته است.

ذکایی با اشاره به اینکه حدود سی سال است که در این فعالیت اشتغال دارد و در حال حاضر تولید سالانه کارگاهش را در شرایط کنونی حدود ۴۰ تا ۵۰ تن عنوان کرد و گفت: ۱۰-۱۵ سال پیش در حدود ۹۰ تن تولیدات صابون داشتیم حتی گاهی اوقات میزان تولید به ۱۰۰ تن هم می‌رسید، اما تولیدات به‌مرورزمان و با شرایط اقتصادی کمتر شد.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید صابون محلی اختصاص به فصل تابستان دارد و در فصول سرما تولید نمی‌شود، از ۳۶۵ روز سال تنها حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز را کار می‌کنیم.

فعال عرصه اقتصاد مقاومتی بابیان اینکه صابون آشتیان تقریباً در سطح کشور شناخته‌شده است، بیان کرد: صابون‌های تولیدشده علاوه بر تأمین نیاز استان به استان‌های قم، تهران، اصفهان،همدان نیز ارسال می‌شود.

این تولیدکننده بابیان اینکه برند جهانی صابون آشتیان را به ثبت رسانده‌ام بیان کرد: در صورت تأمین سرمایه تأمین شود می‌توان کار را به شکل مطلوبی توسعه دهیم.

 

صادرات سالانه ۳ تن صابون از آشتیان

ذکایی به صادرات صابون هم اشاره‌ای کرد و افزود: در حال حاضر سالانه حدود ۳ تن صادرات به کشورهایی ازجمله ایتالیا، آلمان، چین انجام می‌شود که به دلیل ارگانیک بودن، کیفیت صابون‌ها کشورها مجدداً درخواست صادرات دارند.

وی در مورد ظرفیت اشتغال‌زایی این حرفه افزود: در حال حاضر دو کارگر ثابت دارم اما اگر کار توسعه پیدا کند برای حدود ۱۵ نفر و به‌صورت دائم اشتغال‌زایی می‌شود.

 

 

 

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی، عدم تبلیغات مناسب را از مشکلات صابون آشتیان دانست و عنوان کرد: باوجوداینکه صابون آشتیان ازنظر کیفیت بسیار عالی است اما به دلیل پایین بودن ظرفیت کاری و مشکلات تبلیغاتی عملکرد ضعیفی دارد.

 

ذکایی که با حفظ اصالت صابون‌های آشتیان که ارگانیک بودن آن است و تلفیق آن با گیاه‌های دارویی مناسب پوستی توانسته تغییرات مناسبی را در تولیدات خود ایجاد کند و بر مشکلات فایق بیاید، درباره صابون‌های گیاهی اظهار کرد: یکی دو سال اخیر با تولید صابون‌های گیاهی توانستیم میزان تولید را بهبود ببخشیم. الآن در حال دریافت برند و مجوز هستیم اما سرمایه لازم را نداریم.

 

وی اضافه کرد: برای بسته‌بندی، قالب، خشک‌کردن، نیاز به دستگاه‌های جدید داریم که خرید آن منوط به داشتن حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه است. با تلاش‌هایی که کردیم هنوز نتوانستیم این سرمایه را تأمین کنیم.


استان مرکزی سوغات


  • 1 سال پیش


نظرات کاربران