پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

پدیده کشند قرمز در منطقه دریا بزرگ چابهار مشاهده شد

پدیده کشند قرمز در منطقه دریا بزرگ چابهار مشاهده شد

آفتاب میهن

رئیس ایستگاه پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی و علوم جوی چابهار از مشاهده یک مورد شکوفایی جلبکی (کشند قرمز) در منطقه دریابزرگ خبر داد.

 امیر قاضی‌لو در این‌باره گفت: فیتوپلانکتون اصلی ایجادکننده این کشند متعلق به خانواده Gymnodiniaceae و احتمالاً گونه Akashiwo sanguineu است.

وی رنگ کشند ایجاد شده را قهوه‌ای و دارای بوی نامطبوع اعلام کرد و با استناد به منابع علمی، سمی بودن این گونه و احتمال خطر تلفات آبزیان را مورد تاکید قرار داد.

کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده‌ای طبیعی است که براثر نوعی جلبک میکروسکپی به وجود می‌آید. این موجود زنده در برخی موارد سمی تولید می‌کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تأثیر می‌گذارد و سبب فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به دنبال دارد.

همچنین عوامل ایجادکننده کشند قرمز تغیرات شرایط آب و هوایی، پدیده پر غذایی، فاکتورهای هیدرولوژیکی و برخی آلودگی‌ها با منشأ انسانی و… است.

آثار مخرب ناشی از شکوفایی جلبکی به این صورت است که با تراکم بالای ارگانیسم‌های کشند قرمز، ماهی‌ها را از طریق مسدودکردن آبشش‌های آنها خفه می‌کند و همچنین به طور غیرمستقیم نیز می‌تواند از طریق کاهش اکسیژن محلول در آب باعث مرگ آبزیان شود.

یادآور می‌شود، منطقه دریا بزرگ چابهار ساحلی صخره‌ای و منطقه‌ای مشهور در بندر چابهار است که به دلیل دیدنی‌های طبیعی و تاریخی فراوان از اهمیت بسیاری برخوردار است و تفرجگاه مردم منطقه و گردشگران است.


چابهار کشند قرمز


  • 5 ماه پیش


نظرات کاربران