پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

نخستین پارک آبخیزداری استان مرکزی در اراک بهره‌برداری شد

نخستین پارک آبخیزداری استان مرکزی در اراک بهره‌برداری شد

آفتاب میهن

نخستین پارک آبخیزداری استان مرکزی روز شنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استاندار و برخی مدیران استانی در اراک بهره‌برداری شد.

این پارک آبخیزداری در منطقه گردشگری دره گردو اراک در زمینی به مساحت یک‌هزار و ۴۱۳ هکتار واقع شده که برای ایجاد و تکمیل سازه‌های آن  ۱۶۶ میلیارد ریال  سرمایه‌گذاری شده است.

۸۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این طرح آبخیزداری از محل اعتبارات ملی و ۲۰ درصد از محل اعتبارات استانی تامین شده‌است.

۱۹۴ سازه آبخیزداری با ۲۰ هزار متر مکعب عملیات سازه‌ای و ۴۸۶ متر مکعب حجم آبی، ۱۰ و نیم کیلومتر پیاده راه، ۱۰۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیکی در قالب این پارک آبخیزداری انجام شده و ۵۲ هزار و ۶۶ اصله نهال در این پارک کشت شده‌ است.

«کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در  سفر یک‌روزه به استان مرکزی با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان در اراک ادای احترام کردند و ضمن شرکت در آیین بهره‌برداری از پارک آبخیز منطقه گردشگری گردو اراک، با نماینده ولی فقیه استان مرکزی نیز دیدار می‌کنند.

بازدید از طرح ۲ هزار هکتاری جنگل‌کاری چپقلی و توسعه باغات در اراضی شیب دار و حضور در شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.

 ۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود./ایرنا


استان مرکزی اراک پارک آبخیزداری
نظرات کاربران