پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

نخستین نمونه واکسن نسل جدید ایرانی کرونا ساخته شد

نخستین نمونه واکسن نسل جدید ایرانی کرونا ساخته شد

آفتاب میهن

نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا به همت محققان ایرانی ساخته شد.

شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور با همکاری شرکت بیوسان فارمد وابسته به مجموعه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) موفق به ساخت نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا شد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور روز سه شنبه در نشست خبری معرفی ساخت نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید کرونا که در سالن همایش آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: ساخت نمونه واکسن کرونا مبتنی بر ویروس سرخک است که این شیوه تولید به عنوان نسل پبشرفته یا نسل سوم ساخت واکسن هستند.

این اقدام به همت متخصصات شرکت دانش با همکاری شرکت بیوسام وابسته به مجموعه دارویی برکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام به ثمر رسید.

وی با یادآوری این که این محصول یک دستاورد بزرگ فناورانه برای کشور است، خاطرنشان کرد: در طراحی و ساخت این واکسن از همکاری مشاورین خارجی هم استفاده شده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور ادامه داد: در این طرح بخشی از ژن ویروس کرونا استخراج و در داخل یک ژن ویروس سرخک منتقل شد و یک ویروس جدید نوترکیب تولید کردیم که هم واکسن سرخک و هم واکسن کرونا می تواند تلقی شود.

فناوری این واکسن پیشرفته در اختیار تعداد بسیار محدودی از کشورهای دنیا قرار دارد و ایران هم در زمره این کشورها قرار گرفته است.

وی با بیان این که سازه واکسن کرونا را ساختیم، گفت؛ در حال ورود به فاز حیوانی این محصول پیشرفته هستیم و برنامه ریزی شده است که این کار در آبان ماه امسال بر روی میمون انجام می شود.

با یک شرکت چینی مذاکره شده که تست های حیوانی در آن کشور هم انجام شود برای این که وقتی محصول به تولید انبوه رسید قابلیت حصور در بازارهای بین المللی را داشته باشد./ایرنا


کرونا واکسن
نظرات کاربران