پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

احیای موقوفات از برکات انقلاب اسلامی است

احیای موقوفات از برکات انقلاب اسلامی است

آفتاب میهن

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: احیای موقوفات از برکات و توفیقات انقلاب اسلامی است و براساس موازین دینی آحاد جامعه در برابر حقوق وقف مسئول هستند.

آیت الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» در دیدار با کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی به مناسبت دهه وقف، افزود: معرفی جایگاه وقف آثار و برکات این سنت حسنه در جامعه موجب اهتمام مردم به انجام وقف می‌شود.

شفاف‌سازی فعالیت‌های موقوفات و سلامت سازمانی اوقاف و امور خیریه باعث تشویق مردم در امر وقف می‌شود که این مهم باید سرلوحه امور این سازمان و دیگر نهادهای فرهنگی و مذهبی قرار گیرد.سنت حسنه وقف صدقه جاریه و احسان ماندگار است که آثار و برکات متعددی دارد و در دین مبین اسلام نیز تاکید زیادی بر آن شده است. 

وقف باعث گسترش عدالت در جامعه می‌شود و آثار اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی فراوانی به همراه دارد و از تضادهای طبقاتی به میزان قابل توجهی می‌کاهد و مشارکت مردم را در امور اجتماعی افزایش می‌دهد. 

تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب، اشتغال‌زایی، کارآفرینی، حمایت همه جانبه از مرزهای دانشی نو و حوزه دانش بنیان، کشت و صنعت و حمایت از نخبگان از موضوعات محوری است که اوقاف باید در اولویت کار قرار دهد.

۱۰۰ عنوان برنامه فرهنگی در دهه گرامیداشت وقف (۲۴ مهر تا سوم آبان‌ماه) در نقاط مختلف این استان برگزار می‌شود.

توزیع پنج هزار سبد معیشتی، برگزاری ۳۵ سلسله نشست‌ تخصصی با اصناف، جوامع علمی، حوزویان، خیران و بازاریان با هدف نهادینه کردن فرهنگ وقف و گزاری همایش وقف و رسانه با حضور خبرنگاران و مدیران مسئول خبرگزاری‌ها و نشریه‌های این استان از جمله برنامه‌های دهه وقف است.

برگزاری همایش‌های مختلف بصیرت‌افزایی، غبارروبی و عطرافشانی بقاع متبرکه شاخص استان، عطرافشانی قبور مطهر شهدا و دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار مرکزی برگزاری از دیگر برنامه‌های دهه وقف در استان مرکزی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در خصوص عملکرد یک‌سال گذشته این نهاد نیز گفت: توزیع ۳۶ بسته جهیزیه به ارزش چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در طرح پیوندهای آسمانی، کمک به یک‌هزار کودک بی سرپرست به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در طرح دست‌های مهربانی و توزیع یک‌هزار و ۳۰۰ بسته تحصیلی به ارزش یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال در طرح مهر تحصیلی از مهمترین اقدامات این نهاد است.

توزیع ۲۵ هزار بسته معیشتی در رزمایش کمک مومنانه به ارزش ۷۵ میلیارد ریال، کمک به ۵۰۰ بیمار نیازمند به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در طرح مهر تندرستی، توزیع بسته‌های بهداشتی به ارزش۲۵ میلیارد ریال، آزادسازی ۱۰ زندانی جرایم غیر عمد با محکومیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال و حمایت از ۵۰ خانواده زندانی از دیگر اقدامات یک‌سال گذشته اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی است./ایرنا


استان مرکزی امام جمعه اراک آیت الله دری نجف آبادی وقف‌
نظرات کاربران