پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

ثبت ۱۳ کاروانسرای استان مرکزی در فهرست آثار ملی

ثبت ۱۳ کاروانسرای استان مرکزی در فهرست آثار ملی

آفتاب میهن

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: از ۲۰ کاروانسرای تاریخی در این استان نام ۱۳ مورد از آن ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مصطفی مرزبان با بیان اینکه ۱۳ کاروانسرای تاریخی این استان دارای داشته‌های غنی معماری و کاربری خاص در برهه‌های تاریخی پیشین هستند، افزود: مالکیت این بناهای تاریخی خصوصی، اوقافی، میراث فرهنگی و عام‌المنفعه است.

سیاست وزارت میراث فرهنگی بر حفظ کاروانسراها و جلوگیری از تخریب آن‌ها است و در این راستا از جذب سرمایه‌گذار برای مرمت‌های اولیه و تغییر کاربری این اماکن تاریخی استقبال می‌شود.

استان مرکزی به‌واسطه قرار گرفتن بین شمال و جنوب و غرب و شرق کشور به عنوان منطقه حائل و بینابینی، نقش مهمی در ارتباطات منطقه‌ای داشته است.

بر این اساس کاروانسراهایی در راه‌ها ساخته‌شد که قدیمی‌ترین کاروانسرا در استان مرکزی به راه بزرگ خراسان یا راه ابریشم معروف است.

به گفته وی، ۲۰ کاروانسرای تاریخی که در استان شناسایی شده قدیمی‌ترین آنها کاروانسرای حمزه‌آباد و کاروانسرای حاجی‌آباد در شهرستان زرندیه در مسیر راه بزرگ خراسان هستند. ️

تاکنون ۱۳ کاروانسرای استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند و در سال‌های اخیر دو کاروانسرای دودهک در شهرستان دلیجان و کاروانسرای ورده در شهرستان زرندیه توسط بخش خصوصی مرمت و بازسازی شده و آماده بهره‌برداری با کاربری گردشگری قرار گرفته‌اند./مهر


استان مرکزی ثبت ملی کاروانسرا آثار تاریخی
نظرات کاربران