پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

روند شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی کاهشی شد

روند شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی کاهشی شد

آفتاب میهن

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: روند شیوع بیماری دامی لمپی اسکین در این استان مرداد ماه کاهشی شده و به کنترل درآمده است.

دکتر محسن شانقی گفت: شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی از ابتدای خرداد ماه آغاز و در مدت یک ماه  ۱۵۵ کانون از این بیماری در شهرستان های مختلف استان مشاهده شد. شمار کانون های بیماری لمپی اسکین با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی جایگاه ها و بدن دام ها با مشاهده ۱۵ کانون در مرداد ماه به ۱۷۰ کانون افزایش یافت اما  کنترل این بیماری در دستور کار دامپزشکی استان مرکزی قرار گرفت. بیشترین کانون بیماری لمپی اسکین در این استان به ترتیب با ۶۹ کانون در شهرستان شازند و ۳۸ کانون در شهرستان خمین مشاهده شده و شهرستان آشتیان کمترین کانون را داشته است. ۳۲۳ دام در این کانون ها به بیماری لمپی اسکین مبتلا شده و ۲۵ راس دام بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شده است. ۹۳ هزار و ۲۱ راس دام سنگین از ابتدای سال جاری تا کنون برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در ۹۶۲  واحد روستایی و دامداری های صنعتی، سنتی و پروار بندی های استان ایمن سازی شده است. چهار هزار و ۶۲۷ راس بدن دام و ۶۵۴ هزار متر مربع جایگاه دام در ۲۹۴ واحد  اپیدمیولوژیک برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در کانون های این بیماری و مناطق پر خطر استان مرکزی ضد عفونی و سم پاشی شده است.

شانقی اظهار داشت: توزیع هفت هزار برگ کارت اطلاع رسانی برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در بین روستائیان و دامداران استان مرکزی و برگزاری نشست هایی با اتحادیه دامداران سنتی، صنعتی و گوشتی از جمله اقدامات برای مهار این بیماری بوده است. واکسن لمپی اسکین تولید داخل و وارداتی اکنون به میزان کافی در استان مرکزی وجود دارد و مشکلی در این زمینه نیست.

وی افزایش بارندگی ها و ایجاد شرایط مناسب برای زاد و ولد حشرات، جمعیت حشرات در کشور و استان را از جمله مهمترین عوامل افزایش بیماری لمپی اسکین عنوان کرد.

لمپی اسکین بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا در دام سنگین ( گاو، گوساله و گاومیش) است که عامل اصلی انتشار آن حشرات ( پشه ها و مگس های خون خوار ) است.


استان مرکزی دامپزشکی لمپی اسکین بیماری


  • 6 ماه پیش


نظرات کاربران