پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

استان مرکزی 29مین استان کشور در رتبه بندی نرخ مشارکت اقتصادی زنان

استان مرکزی 29مین استان کشور در رتبه بندی نرخ مشارکت اقتصادی زنان

آفتاب میهن

معاون سیاسی استاندار مرکزی گفت: رتبه 29 کشور در نرخ مشارکت اقتصادی زنان و رتبه 28 کشور در نرخ مشارکت اقتصادی زنان جوان در اختیار استان مرکزی است.

بهروز اکرمی در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور دکتر ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده برگزار شد، با اشاره به اینکه ۴۹.۲ درصد جمعیت استان مرکزی را زنان تشکیل می دهند و این استان در این شاخص رتبه ۱۳ کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: استان مرکزی به لحاظ تعداد خانوارهای دارای سرپرست زن رتبه ۱۸ کشور را در اختیار دارد و در حوزه زنان بدون همسر(فوت شوهر) رتبه ششم، زنان بدون همسر ناشی از طلاق رتبه 11 و زنان هرگز ازدواج نکرده رتبه ۲۴ کشور را داراست.

وی جایگاه استان مرکزی در امر ازدواج بالای ۱۰ سال از هر هزار نفر را ۲۵ نفر دانست و گفت: میانگین تعداد ازدواج ثبت شده در کشور منفی ۴.۸ درصد است که این رقم در استان مرکزی به منفی ۷.۶ درصد می رسد. میزان طلاق ثبت شده در هر هزار نفر در کشور ۴ درصد و در استان مرکزی ۴.۱ درصد است که رتبه استان در این شاخص ۱۶ در بین ۳۱ استان کشور است، همچنین رشد سالانه تعداد طلاق در کشور ۵.۴ درصد و رتبه استان در این امر ۲۹ است.

اکرمی با بیان اینکه نسبت طلاق به ازدواج در کشور ۲۳.۶ درصد است که این رقم در استان مرکزی به ۲۹.۲ درصد می رسد و رتبه استان در ۳۱ استان کشور، هفتم است که باید در این راستا فکری اندیشیده شود، گفت: تجرد قطعی در استان مرکزی ۶.۹ درصد و این شاخص در کشور ۵.۷ درصد است و استان در این راستا رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است. استان مرکزی در امر زنان باسواد در جمعیت شش سال به بالا رتبه 16 کشور را در اختیار دارد و در بخش دانشجویان زن نیز رتبه نهم را داراست. این استان رتبه 15 کشور را در حوزه اعضای هیات علمی زن در اختیار دارد.

اکرمی با بیان اینکه رتبه 29 کشور در نرخ مشارکت اقتصادی زنان و رتبه 28 کشور در نرخ مشارکت اقتصادی زنان جوان مربوط به استان مرکزی است، گفت: رتبه ششم نرخ اشتغال زنان 10 سال به بالا و جایگاه هشتم نرخ اشتغال زنان جوان کشور به استان مرکزی اختصاص دارد.

اکرمی رتبه 15 در حوزه ورزشکاران سازمان یافته زن، رتبه 18 در بین ورزشکاران حرفه ای زن و رتبه 21 کشور در مدال های کسب شده توسط زنان را مربوط به استان مرکزی دانست و افزود: استان مرکزی در حوزه حضور زنان به عنوان نماینده در مجلس نهم را دارای جایگاه نخست بوده است و در این شاخص در مجلس دهم به جایگاه 18 در بین 31 استان کشور رسید.

در این جلسه سند ارتقای وضعیت زنان استان مرکزی توسط مشاور طرح تشریح شد. 


معاون سیاسی استاندار مرکزی مشارکت اقتصادی زنان


  • 6 ماه پیش


نظرات کاربران