پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

۱۴ رشته جدید به دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان مرکزی اضافه شد

۱۴ رشته جدید به دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان مرکزی اضافه شد

آفتاب میهن

رحیم رضایی، معاون علمی دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان مرکزی در نشست خبری که در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، گفت: با توجه به فراوانی نیاز دستگاه‌ های اجرایی و جامعه تأسیس دانشگاه‌ های مهارتی با توجه به رویکردها و ویژگی‌ های این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت.

وی با تأکید براینکه مهارت‌ محوری از اهم فعالیت‌های دانشگاه به شمار می‌آید، اظهار کرد: هر سال تحصیلی با توجه به نیاز جامعه و دستگاه‌ ها سرفصل‌ های جدیدی با کد رشته‌ های جدید در دانشگاه‌ های جامع علمی و کاربردی تعریف می‌شود.

رضایی با بیان اینکه در کشورهای توسعه‌‌ یافته ۱۷ هزار شغل تعریف شده است و این آمار در ایران ۴ هزار شغل است، اظهار کرد: دانشجویان می‌ توانند از ظرفیت‌ های موجود استفاده کرده و ایده‌ های خود را به کسب و کار تبدیل کنند. دانشگاه جامع علمی و کاربردی با ۶۰ درصد کلاس‌ های عملی و ۴۰ درصد تئوری با دانشگاه‌ های نسل اول و دوم تفاوت دارد.

رضایی از برگزاری استارتاپ‌های صنایع‌دستی از سوی این دانشگاه خبر داد و افزود: یکی از نسخه‌های رفع بیکاری کسب مهارت و اشتغالزایی است. ارتقای آموزش، کسب حرفه جدید و مورد نیاز جامعه از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد، بین ۷۰ تا ۷۵ درصد دانشجویان دانشگاه علمی ـ کاربردی شاغل هستند.

این مقام مسئول مدرک‌ گرایی را مشکل و آسیب امروز جامعه خواند و اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت رسانه‌ ها می‌توان مردم را نسبت به رشته‌ های مهارتی برای رفع بیکاری آگاه ساخت، معرفی رشته‌ های منتج به شغل برای عموم مردم شناخته شده نیستند و بیشتر رشته‌ هایی همچون حسابداری، حقوق و دیگر رشته‌ های شناخته شده را انتخاب می‌کنند. اکثر دانشجویان به رشته‌ هایی تمایل دارند که صرفاً مدرک داشته باشد و به رشته‌ هایی که دانشجو در آن حرفه‌ ای را می‌ آموزد بی‌ میل هستند در این راستا خانواده‌ ها می‌توانند با کمک‌های مشاوره‌ ای فرزندان خود را تشویق به تحصیل در رشته‌ های فنی و حرفه‌ ای کنند.

رضایی درباره رشته‌‌ های جدید دانشگاه علمی و کاربردی هم گفت: کارشناس حرفه‌ ای مدیریت تجاری‌ سازی، مهندسی فناوری اطلاعات، کارشناسی حرفه‌ ای تربیت بدنی، کاردانی هتل‌ داری، مدیریت امور تشریفات، کاردانی کودک‌ یاری، تربیت بدنی بدن‌ سازی، مربی‌ گری شنا، تاکسیرانی، باغبانی با گرایش پرورش قارچ خوراکی، باغبانی فرآوری پسته، فنی عمرانی با گرایش سازه پیش‌ ساخته و تربیت بدنی کودکان با نیازهای ویژه از جمله رشته‌ های جدید این دانشگاه هستند.

ایشان با بیان این نکته که پیش‌ بینی می‌شود در سال تحصیلی جدید یک‌ هزار تا یک‌ هزار و ۵۰۰ دانشجو در ۲۰ مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان مرکزی پذیرش شوند، از آغاز ثبت‌ نام دوره جدید دانشگاه علمی و کاربردی خبر داد و زمان ثبت‌ نام را از فردا، ۲۷ مردادماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ۶۰ رشته دوره کاردانی و ۴۰ دوره مهندسی اعلام کرد. مرکز علمی و کاربردی مجتمع تفریحی امیرکبیر اراک نیز در ۲ رشته کاردانی هتل‌ داری و مدیریت با گرایش امور تشریفات از بهمن‌ ماه سال جاری دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه علمی کاربردی شرکت هپکو اراک در سطح‌بندی مراکز علمی این دانشگاه ‌بین ۵۱۸ مرکز، بین ۱۰ مرکز برتر قرار دارد. از سال ۷۵ تاکنون ۳۸ هزار دانشجو در مراکز جامع علمی و کاربردی استان مرکزی دانش‌ آموخته شدند. ۳ هزار و ۷۰۰ دانشجو علمی و کاربردی در ۲۰ مرکز استان مرکزی به تحصیل اشتغال دارند.

رضایی در پایان شعار اصلی دانشگاه جامع علمی و کاربردی را پرورش افراد کارآفرین و کارفرما اعلام کرد و افزود: وقتی فرد مهارت لازم برای انجام کاری را ندارد دچارخود ناباوری می‌شود، از این‌ رو این دانشگاه با برگزاری استارتاپ‌ ها و پرورش ایده‌ های جوانان و برگزاری جلساتی با مشارکت عموم اقدام به آموزش‌ های مهارتی کرده است.


استان مرکزی دانشگاه جامع علمی و کاربردی


  • 6 ماه پیش


نظرات کاربران