پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

پنج اثر ناملموس استان مرکزی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

پنج اثر ناملموس استان مرکزی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

آفتاب میهن

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: پرونده پنج اثر ناملموس این استان بررسی شد و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

«محسن کریمی» افزود: این آثار در شورای ثبت میراث ناملموس کشور که در شهر سرعین استان اردبیل برگزار شد تعیین کیفی شده و مراحل ثبت ان ها در فهرست آثار ملی محقق شد.

وی اظهار داشت: این آثار شامل داستان خوانی تیلیم خان و مهری در ساز عاشیق های منطقه ساوه، دانش تهیه ماماتک و کاربرد آن در طب سنتی منطقه بزچلو، هنر و مهارت تولید درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش، هالای در ایل شاهسون بغدادی ساوه و مهارت تولید فولاد جوهری شهرستان اراک است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میرث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: هنر و مهارت تولید درویشی دوزی یا تفرشی دوزی در گذشته برای تزیین پوشاک سنتی و پارچه های پوششی بر روی چوب رختی، روکرسی و روی چمدانی در شهرستان تفرش استفاده می شد که با استناد به کتاب سوزن دوزی های ایران از «مهین دخت صبا» خاستگاه آن تایید شد.

کریمی عنوان کرد: در حال حاضر هنرمندان فعال در زمینه رودوزی های سنتی در استان مرکزی از این نوع سوزن دوزی در آثار خود بهره می برند.

وی افزود: مهارت تولید فولاد جوهری در اراک شیوه ایجاد نقوش روی فلز است که با فناوری خاص اجرا می شود و با تزییناتی شبیه به امواج آب بر روی آن بیشتر برای ساخت تیغه سلاح های سرد و جنگ افزار به ویژه شمشیر استفاده می شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: این نوع فولاد در دوران صفویه در ایران به اوج خود رسید و از رشته های منسوخ شده است که پس از صدها سال توسط هنرمند جوان جناب «وحید امیری سنجانی» هنرمند برجسته استان مرکزی در رشته آثار فلزی در شهر اراک احیا شد.

تاکنون در استان مرکزی ۳۶ اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده که با ثبت این آثار تعداد آثار ناملموس ثبتی استان به ۴۱ اثر رسید.


استان مرکزی آثار ملی


  • 5 ماه پیش


نظرات کاربران