پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

یک و ۹۸ صدم درصد مردم استان مرکزی نمک دریا مصرف می کنند

یک و ۹۸ صدم درصد مردم استان مرکزی نمک دریا مصرف می کنند

آفتاب میهن

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: یک و ۹۸ صدم درصد مردم این استان نمک دریا مصرف می کنند که این آمار نگران کننده است.

«نسرین یادگاری» افزود: نتایج بررسی آگاهی و نگرش عملکرد مردم در تغذیه بیانگر آن است که میزان مصرف نمک دریا در جمعیت شهری این استان ۲ و ۹ صدم درصد و در جمعیت روستایی یک و ۶۷ صدم درصد است.

وی توضیح داد: برخلاف تبلیغات بی اساسی که می شود مصرف نمک دریا صدمات جبران ناپذیر برای سلامت دارد و مردم باید هشدارها در این زمینه را جدی بگیرند.

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی اظهار داشت: یافته‌های این بررسی حاکی از آن است که ۲۶ و هشت دهم درصد مردم استان مرکزی نگرش نامطلوب نسبت به استفاده از نمک یددار دارند و حدود ۶۳ درصد نیز استفاده از نمک تصفیه یددار را ترجیح می دهند که برای بهبود آگاهی و نگرش مردم در قبال انتخاب بهترین نمک نیازمند مداخله‌های فرهنگی و اطلاع رسانی در سطح وسیع‌تر است.

یادگاری توضیح داد: مستندات آماری موجود نشان می دهد که ۹۵ و یک دهم درصد مردم این استان نمک تصفیه شده تبلور مجدد ید دار را در سبد غذایی دارند و ۲ و هشت دهم درصد نیز از سایر نمک ها استفاده می کنند.

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی خاطرنشان کرد: نمک دریا حاوی ناخالصی بالایی است و مواد نامحلول شامل شن و ماسه، خاک و گچ، مواد سخت نظیر کلسیم و منیزیم، فلزات سنگین شامل سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم را در خود دارد و به دلیل تصفیه نشدن وجود طیفی از مواد آلوده ناشناخته نیز در آن محتمل است.

یادگاری عنوان کرد: مصرف نمک دریا عوارض گوارشی، کلیوی، کبدی و ریوی را ایجاد می‌کند و به دلیل آلودگی به فلزات سنگین می‌تواند مسمومیت زا باشد.

وی توضیح داد: یکی از عوارض جدی مصرف نمک دریا ممانعتی است که در جذب آهن به بدن ایجاد می‌شود و به دلیل حجم بالای سختی و آلودگی برای کلیه ها سنگ سازی کرده و در کارکرد صحیح کلیه اختلال ایجاد می‌کند.

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی خاطرنشان کرد: توزیع نمک دریا در سطح برخی مراکز مجاز و عطاری‌ها صورت می‌گیرد و متاسفانه به صورت تقلبی در روی کیسه‌های برخی از این نمک‌های غیراستاندارد علامت و مهر سیب سلامت بدون کد رهگیری مشاهده می‌شود.

یادگاری عنوان کرد: تاکید نظام سلامت کشور بر استفاده از نمک‌های تبلوریافته و تصفیه حاوی یددار است چرا که از اختلالات گواتر، کاهش ضریب هوشی کودکان و بسیاری از ناهنجاری های مادرزادی که منشا آن کمبود ید است جلوگیری می‌کند اما نمک‌های دریا در ترکیبات خود ید ندارند.

وی اظهار داشت: نمک دریا به دلیل بسته بندی نامناسب کلوخه می‌شود و بهداشتی نیست درحالیکه نمک کریستاله تبلور مجدد یددار در کیسه‌های نایلونی مخصوص بسته بندی شده و به صورت سیال و بدون سفت شدگی در شرایط رطوبتی است.

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی یادآور شد: کمیته استانی پیشگیری از مخاطرات ناشی از ید برنامه جمع آوری نمک دریا را از سطح عطاری‌ها و واحدهای صنفی توزیعی با همکاری معاونت بهداشتی و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک و صنعت و معدن در دستور کار دارد.

یادگاری عنوان کرد: نانوایی ها ملزم به استفاده از نمک تصفیه شده هستند اما برخی از این واحدها به دلیل نازل بودن قیمت نمک دریا این نوع ماده خوراکی را استفاده می‌کنند که از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده موارد تخلف مراتب را با شماره ۱۹۰ و یا ۳۸۲۰ اطلاع دهند.

با اجرای طرح همگانی مصرف نمک تصفیه یددار ایران توانسته در سال های اخیر اختلالات ناشی از کمبود ید را کنترل کند و اکنون کودکی با عقب افتادگی ناشی از دریافت پایین ید در کشور به دنیا نمی آید.


استان مرکزی نمک دریا


  • 4 ماه پیش


نظرات کاربران