پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

فعالیت سامانه غربالگری و تشخیص اختلال اوتیسم در استان مرکزی

فعالیت سامانه غربالگری و تشخیص اختلال اوتیسم در استان مرکزی

آفتاب میهن

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به اینکه استان دارای 121 بیمار مبتلا به اوتیسیم است، گفت: سامانه غربالگری و تشخیص طیف اوتیسم در حال فعالیت و آماده خدمت رسانی است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان مرکزی زهرا امینی اظهار کرد: بهزیستی استان مرکزی برای آموزش و توان‌بخشی کودکان دارای بیماری اوتیسم به ازای هر کودک مبلغی به عنوان یارانه به مراکز تخصصی تحت نظارت خود اختصاص می‌دهد.

۱۲۱ بیمار مبتلا به نارسایی اوتیسم در چهار مرکز نگهداری در شهرستان‌های ساوه، خمین و ۲ مرکز در اراک از خدمات درمانی، آموزشی و موارد دیگر بهره‌مند می‌شوند که ارائه خدمات به بیماران اوتیسمی در مراکز نگهداری روزانه توسط ۵ نیرو متخصص و به صورت روزانه از ساعت ۸ تا ۱۳ است.

نیروی انسانی شاغل در مرکز شامل کار درمان، گفتار درمان، کارشناس روانشناسی بالینی، مربی امور هنری و ورزشی مربی آموزشی با تحصیلات حداقل لیسانس در رشته‌های روانشناسی یا علوم تربیتی هستند که به کودکان اوتیسم و خانواده تنها خدمات ارائه می‌دهند.

۱۳ فروردین (۲ آوریل) روز جهانی آگاه‌سازی اوتیسم نامگذاری شده و سازمان بهزیستی برای شناسایی افراد مبتلا، سامانه‌ای را با عنوان سامانه غربالگری و تشخیص اختلال طیف اوتیسم به این نشانی طراحی کرده است و با نظارت والدین، کودکان با ورود به این سامانه و پاسخ دادن به ۱۰ سوال برای کودکان ۳ تا ۵ ساله غربالگری می‌شوند.

این سامانه امکان اجرای الکترونیکی آنلاین آزمون غربالگری اختلال طیف اوتیسم را توسط خانواده‌ها و سپس ارجاع به پایگاه‌های تشخیص تحت نظارت سازمان بهزیستی فراهم می‌کند.

در صورت وجود اختلال طیف اوتیسم در کودک سامانه غربالگری با ارجاع الکترونیک به یکی از پایگاه‌های غربالگری و تشخیص در سطح استان خانواده را برای ادامه کار راهنمایی می‌کنند.

امینی در پایان با اشاره به اینکه تنها مرکز غربالگری دائم کودکان دارای طیف اوتیسم در شهر اراک مرکز درخشش است، گفت: در ادامه خانواده با در دست داشتن معرفی‌نامه به پایگاه دائم غربالگری انتخاب شده مراجعه و در صورت تائید مشکوک بودن؛ آزمون تشخیص طیف اوتیسم به‌صورت آنلاین در مرکز در مورد کودک اجرا خواهد شد./مهر


استان مرکزی غربالگری اوتیسم


  • 4 ماه پیش


نظرات کاربران