پایگاه اطلاع رسانی و خبری آفتاب میهن

header

نسخه آزمایشی

دانشگاه صنعتی اراک و محیط زیست استان مرکزی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

دانشگاه صنعتی اراک و محیط زیست استان مرکزی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

آفتاب میهن

دانشگاه صنعتی اراک و اداره کل محیط زیست استان مرکزی در راستای جلب مشارکت‌های حوزه زیست محیطی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهم نامه در راستای گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی، بین اداره کل محیط زیست استان مرکزی و دانشگاه صنعتی اراک امضا شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این خصوص گفت: مراکز آموزش عالی در تحقق برنامه‌های زیست محیطی نقش موثری دارد و باید از این بخش در راستای حفاظت بیشتر از محیط زیست و حل چالش‌های این حوزه بهره برد.

«رضا میرزایی» افزود: مراکز علمی و دانشگاه‌ها همواره در مسیر حفاظت از محیط زیست و پرداختن به این مقوله مهم چه در بخش‌های پژوهشی چه در حوزه فرهنگ‌سازی پیشگام بوده‌اند و راهکارهای علمی ارایه شده توسط محققان و اساتید دانشگاه‌ها قابل بررسی و راهگشاست.

هدف از انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه صنعتی اراک، ایجاد و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات اختصاصی هریک از طرفین در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست است.

را ه اندازی مرکز تحقیقات مشترک، همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی و ارایه خدمات مشاوره، به‌کارگیری دانشجویان در قالب برنامه‌های کارآموزی و کارورزی، همکاری در زمینه تحقیق و توسعه، انتقال فناوری، تجاری‌سازی و راه اندازی شرکت دانش بنیان در زمینه رفع آلایندگی محیط زیستی، همکاری در تدوین طرح‌های ارزیابی محیط زیستی معادن و همکاری در راه اندازی آزمایشگاه معتمد و مرجع در زمینه محیط زیست از جمله محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و یک‌هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.

مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.

منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و الوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.

استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.

دانشگاه صنعتی اراک با یک هزار و ۵۰۰ دانشجو و ۶۶ هیأت علمی در قالب چهار دانشکده مهندسی مکانیک، مهندسی برق، علوم زمین و علوم پایه فعالیت می‌کند./ایرنا


دانشگاه صنعتی اراک محیط زیست استان مرکزی


  • 2 ماه پیش


نظرات کاربران